Ellipse og mellomrom Շարքի հրապարակողը: K. Engesbak
|
K. Engesbak Մեծ Բրիտանիա Local time: 07:28 նորվեգերենից անգլերեն + ...
Hei, jeg heter Kristin og har vært frilans oversetter og korrekturleser i ca. ett år nå. Jeg tar på meg en del underteksterjobber, og har sett mye variasjon her i forhold til tegnet ellipse.
Jeg pleier alltid å bruke korrekturavdelingen.no hvis jeg er i tvil når det gjelder tegnsetting. I følge dem, skal man altså alltid sette mellomrom mellom ord og ellipse. Noen eksempler på dette er:
Hei, jeg så deg ikke …
Hva sa du …? (Ikke mellomrom før ... See more Hei, jeg heter Kristin og har vært frilans oversetter og korrekturleser i ca. ett år nå. Jeg tar på meg en del underteksterjobber, og har sett mye variasjon her i forhold til tegnet ellipse.
Jeg pleier alltid å bruke korrekturavdelingen.no hvis jeg er i tvil når det gjelder tegnsetting. I følge dem, skal man altså alltid sette mellomrom mellom ord og ellipse. Noen eksempler på dette er:
Hei, jeg så deg ikke …
Hva sa du …? (Ikke mellomrom før spørsmålstegn/utropstegn etter ellipse)
Det var … eh … fint. (mellomrom skal forekomme både før og etter ellipse i dette tilfellet)
Jeg pleier derfor alltid å følge denne regelen, men ser veldig mange oversettere som ikke gjør det, de fleste faktisk. Jeg har til og med blitt rettet på av korrekturlesere for dette. Så da begynner jeg å lure på hva som er riktig? Korrekturavdelingen er så å si den offisielle kilden for skriveregler, er den ikke? Og finnes det spesielle aksepterte unntak for undertekster (siden man ofte sliter med lite plass)?
Vennligst gi meg din mening eller innspill, det hadde vært kjempefint. ▲ Collapse | | |
Korrekturavdelingen har rett | Feb 25, 2015 |
Tror Korrekturavdelingen har rett i dette tilfellet. Om det er spesielle regler for undertekster vet jeg ikke, men det hender jo at man mangler plass, og hvis man sitter med ett tegn for mye, er det jo fristende å droppe mellomrommet. Det kan uten tvil forsvares. Man gjør mye rart for å spare ett tegn når det er nødvendig.
Undertekster er elendig betalt, så der må du regne med å finne mye dritt hvis du er korrekturleser. | | |
K. Engesbak Մեծ Բրիտանիա Local time: 07:28 նորվեգերենից անգլերեն + ... TOPIC STARTER
Jeg stoler også på Korrekturavdelingen, og du har vel rett. Jeg ser mye rart i undertekster, men denne her går igjen altfor ofte, så jeg begynte nesten å tvile på om jeg hadde forstått det rett.
Takk for innlegg, det setter jeg pris på. | | |
Այս ֆորումը հատուկ նշանակված մոդերատոր չունի։
To report site rules violations or get help, please contact
site staff »