stawki 2022
Thread poster: AlinaPane
AlinaPane
AlinaPane
Poland
Polish
Apr 12, 2022

Dzień dobry,

planuję podjąć współpracę z biurem tłumaczy (tłumaczenia w parze jęz. PL-ANG). Mam doświadczenie. Dotychczas tłumaczyłam dla instytucji. Rozliczałam się w oparciu o liczbę znaków ze spacjami (np. 45 zł brutto za 1600 znaków, ale bywało lepiej). Biura pytają o stawki za słowo. Proszę o informację, jakie są przeciętne stawki w Polsce i czy podajemy zawsze netto. W jednym podałam 0,18 zł, ale to chyba było za dużo.
Jakie są przeciętne
... See more
Dzień dobry,

planuję podjąć współpracę z biurem tłumaczy (tłumaczenia w parze jęz. PL-ANG). Mam doświadczenie. Dotychczas tłumaczyłam dla instytucji. Rozliczałam się w oparciu o liczbę znaków ze spacjami (np. 45 zł brutto za 1600 znaków, ale bywało lepiej). Biura pytają o stawki za słowo. Proszę o informację, jakie są przeciętne stawki w Polsce i czy podajemy zawsze netto. W jednym podałam 0,18 zł, ale to chyba było za dużo.
Jakie są przeciętne stawki w euro?

Z góry dziękuję.

AP
Collapse


 
Leszek Krol
Leszek Krol
Local time: 01:29
Polish to German
+ ...
Stawki każdy ma swoje... Apr 13, 2022

AlinaPane wrote:
Biura pytają o stawki za słowo. Proszę o informację, jakie są przeciętne stawki w Polsce i czy podajemy zawsze netto.


1. Raczej nie ma "przeciętnej" stawki. Są biura, które płacą tyle, że (przynajmniej niektórym) nie opłaca się komputera uruchamiać No i są też takie, które płacą więcej, niż niejeden klient bezpośredni gotów jest zapłacić...
2. Biuro powinna interesować stawka netto, bo VAT jest dla biura "przeźroczysty".
3. Proponuję przeliczyć swoją stawkę za stronę na stawkę za słowo i taką podać. Kiedyś słyszałem, 1800 znaków ze spacjami to ok. 240 słów, ale znacznie pewniejsza droga to spojrzenie na statystyki znaków i słów tekstów typowych dla danej tematyki.


Jakie są przeciętne stawki w euro?


W sumie... jak wyżej. Zależy od kraju, tematyki, stopnia trudności i innych.

Pozdrawiam
Leszek Król


 
AlinaPane
AlinaPane
Poland
Polish
TOPIC STARTER
wątpliwość dotycząca faktury, Apr 14, 2022

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Do tej pory wykonywałam tłumaczenia w oparciu o umowy cywilnoprawne - instytucje, dla których pracowałam nie wymagały faktur od tłumacza, nie musiał prowadzić działalności gospodarczej. Oczywiście biura tłumaczy tego nie praktykują, konieczna działalność.

Proszę o potwierdzenie, że na fakturze dla biura umieszczam kwotę netto za jednostkę (czyli np. 0,18 zł), potem kwotę netto za całość oraz kwot�
... See more
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Do tej pory wykonywałam tłumaczenia w oparciu o umowy cywilnoprawne - instytucje, dla których pracowałam nie wymagały faktur od tłumacza, nie musiał prowadzić działalności gospodarczej. Oczywiście biura tłumaczy tego nie praktykują, konieczna działalność.

Proszę o potwierdzenie, że na fakturze dla biura umieszczam kwotę netto za jednostkę (czyli np. 0,18 zł), potem kwotę netto za całość oraz kwotę brutto - czyli w tym przypadku 0,18 x liczba słów + 23%VAT?
Chodzi mi o ten ostatni element.
Kwota brutto za słowo jest większa, ale negocjując stawkę z biurem operujemy zawsze kwotą netto, prawda?
(Bo dla biura, jak piszesz, VAT jest przeźroczysty...)

Z góry dziękuję za odpowiedzi na te pytania. (Zdaję sobie sprawę, że to zapewne podstawowe zagadnienia dla wielu, ale ja jestem raczej zielona w tym temacie).

Pozdrawiam
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 01:29
Polish to English
+ ...
negocjacje vs. faktura Apr 14, 2022

AlinaPane wrote:

Proszę o potwierdzenie, że na fakturze dla biura umieszczam kwotę netto za jednostkę (czyli np. 0,18 zł), potem kwotę netto za całość oraz kwotę brutto - czyli w tym przypadku 0,18 x liczba słów + 23%VAT?
Chodzi mi o ten ostatni element.
Kwota brutto za słowo jest większa, ale negocjując stawkę z biurem operujemy zawsze kwotą netto, prawda?
(Bo dla biura, jak piszesz, VAT jest przeźroczysty...)



Na fakturze zawsze wpisujesz kwotę netto + VAT = kwota brutto, np. 1000,00 PLN + 23 % VAT = 1230,00 PL - ponieważ biuro wypłaca kwotę brutto.

W negocjacjach - jak wolisz, ale musisz wyraźnie zaznaczyć, czy podajesz stawkę netto, czy brutto, i czy stawka dotyczy znaku, słowa, czy strony przeliczeniowej (i ile znaków na stronie przeliczeniowej: 1150, 1500, 1600, 1800 znaków ze spacjami itp., ponieważ istnieją różne zwyczaje zależnie od kraju). BTW o ile wiem, przyjmuje się, że strona przeliczeniowa 1800 znaków ze spacjami w języku polskim zawiera około 250 wyrazów (im dłuższe wyrazy, tym mniej).

BTW słyszałem, że w przeszłości zdarzały się biura chcące liczyć objętość tekstu bez uwzględniania spacji. W takiej sytuacji należałoby odpowiedzieć, że przyślesztłumaczeniebezspacji,niechbiurosamodzieniejewstawi.

W sumie: musi być dokładnie i jednoznacznie, aby przy rozliczeniu nikt nie czuł się oszukany czy pokrzywdzony.

[Modifié le 2022-04-14 09:50 GMT]


 
AlinaPane
AlinaPane
Poland
Polish
TOPIC STARTER
stawki Apr 14, 2022

Bardzo dziękuję.
Zgadzam się, że musi być wszystko doprecyzowane.
Co do liczenia znaków bez spacji, słyszałam o tym. Słyszałam też opowieści o przypadkach tłumaczy, którzy w takiej sytuacji spacje usuwali i takie teksty odsyłali.
Nie wiedziałam tylko, czy to były rzeczywiste przypadki czy 'urban legend'....


 
Leszek Krol
Leszek Krol
Local time: 01:29
Polish to German
+ ...
Przeźroczysty VAT, spacje i inne rozrywki Apr 14, 2022

AlinaPane wrote:
Kwota brutto za słowo jest większa, ale negocjując stawkę z biurem operujemy zawsze kwotą netto, prawda?
(Bo dla biura, jak piszesz, VAT jest przeźroczysty...)

Jak już ustaliliście , trzeba doprecyzować.
Jeśli zaś chodzi o VAT, to sprawa jest prosta: VAT nigdy nie jest własnością podmiotu wystawiającego fakturę. Tenże podmiot odprowadzi VAT do Urzędu Skarbowego w pełnej wysokości lub obniżony o VAT zapłacony w fakturach kosztowych. Innymi słowy: tak czy inaczej w kieszeni zostaje tylko kwota netto, a całe to słynne "mogę odliczyć VAT" to głównie psychologia, przynajmniej dla małych DG.
To samo (psychologia) występuje w słynnych bojach "bo klient nie chce płacić za spacje". Nie chce? Nie ma problemu. Wystarczy spojrzeć w statystyce tekstu, ile procent znaków ze spacjami dałyby w "naszych" tekstach wyrazy (żeby był wyraz, musi być i spacja ). MS Word ułatwia sprawę, bo podaje obie wartości (znaki ze spacjami i znaki bez spacji) od razu, więc liczenie jest proste i oczywiste. Jeśli "procentowa zawartość spacji" okazuje się zauważalna, podajemy stawkę o te kilka procent wyższą i niech się klient cieszy, że na fakturze nie występuje hasło "spacja".
Inna sprawa, że dawno temu faktycznie byłem świadkiem awantury, kiedy to klient przyszedł po odbiór tłumaczenia i zobaczył na fakturze, że i za spacje musi zapłacić. A te wasze znaki to co, po prostu litery? No nie, to też przecinki, kropki, myślniki... Za puste miejsce i ozdobniki typu przecinki i kropki to on płacić nie zamierza, więc wydrukowano mu natychmiast wersję bez spacji, przecinków i kropek. Przecież klient nasz pan, u nas klient dostaje dokładnie to, o co prosi i nie musi płacić za nic więcej. Klient spojrzał na wydruk i szybko zmienił zdanie Na szczęście od tego czasu minęło spokojnie ćwierć wieku, świadomość klientów się nieco zmieniła i już nie pamiętam, kiedy ostatnio ktoś podniósł temat spacji.
Pozdrawiam
LK


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

stawki 2022






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »