Czat - czy potrzebny?
Thread poster: Uwe Kirmse
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 12:42
Polish to German
+ ...
May 11, 2002

Przez ostatnie posty na \"pałłałł-forum\" zacząłem też zastanawiać się nad potrzebą i sensem czatu, tak jak Andrzej teraz na tym miniforum napisał. Taki czat to żaden problem, nawet mógłbym udostępnić teraz już. Rozesłałbym URL i każdy mógłby wejść. Ale na czym polega specyficzny urok tego miniforum? Jurek zauważył, że posty są umieszczane a emaile wysyłane natychmiast. Czat ma to do siebie, że nie wysyła emaili. Zale... See more
Przez ostatnie posty na \"pałłałł-forum\" zacząłem też zastanawiać się nad potrzebą i sensem czatu, tak jak Andrzej teraz na tym miniforum napisał. Taki czat to żaden problem, nawet mógłbym udostępnić teraz już. Rozesłałbym URL i każdy mógłby wejść. Ale na czym polega specyficzny urok tego miniforum? Jurek zauważył, że posty są umieszczane a emaile wysyłane natychmiast. Czat ma to do siebie, że nie wysyła emaili. Zależałoby od przypadku lub dogadania się, kto znajdzie się w czacie w tej samej chwili. A jak już czatuję, muszę mieć to okno otwarte i bardzo trudno robić równocześnie co innego. W sumie taki ogólny czat ProZ.com miałby chyba sens, bo jest ponad 30.000 członków (z profilami - ha ha!), ale dla grupki polskojęzycznej chyba nie.

Alternatywą jest tzw. \"mailinglist\". Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy nie zrobić coś takiego. Kiedy ktoś pisze mail, ten jest wysyłany do wszystkich członków listy. Jest pewne opóźnienie, ale z tym można chyba żyć, zwłaszcza że dla odbiorcy nie ma dużej różnicy, czy Andrzej odkrył profil członka godzinę temu czy dwie.

Założyłem taką listę i prowadzę fazę testową. Mam kilku abonentów, ale to jestem zawsze ja pod innym adresem. Nie wiem jeszcze, co z tą listą zrobię, ale jeśli będzie jakieś zainteresowanie, mogę udostępnić Wam. Ale najpierw zobaczę, jak działa technicznie.

Myślę, że taka lista powinna być właśnie do spraw zwyczajnych, codziennych, wesołych i takich, co się na inne forum nie nadają, w sumie do rozmów bardziej towarzyskich. Do tych spraw bardzo poważnych jak wiarygodność klientów, terminologia, zlecenia itp. są przecież ProZ.com i inne listy dyskusyjne.

Jeżeli jednak uważacie, że polski czat ma jakiś sens, to napiszcie. Wtedy tu umieszczę jakiś link i możemy zrobić bieg próbny, zanim pofatygujemy Henry\'ego i zintegrujemy w ProZie.

Czekam na Wasze uwagi.

Pozdrawiam wszystkich.

Uwe.


[ This Message was edited by: on 2002-05-11 23:23 ]
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:42
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Lista dyskusyjna May 11, 2002

Witam!

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, lepszy od czatu - Twoje uwagi na temat czatu są oczywiście słuszne.

Kto nie będzie zainteresowany, zignoruje wiadomość.

Jeżeli pomysł nie wypali, lista zejdzie śmiercią naturalną i nic się nie stanie. Uważam jednak, że powinna to być polska, a właściwie polskojęzyczna lista - do spraw poważnych i śmiesznych, jakichś pytań pozabiznesowych (kto zna dobry hotel gdzieś tam, albo jakie są lokalne zwycza
... See more
Witam!

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, lepszy od czatu - Twoje uwagi na temat czatu są oczywiście słuszne.

Kto nie będzie zainteresowany, zignoruje wiadomość.

Jeżeli pomysł nie wypali, lista zejdzie śmiercią naturalną i nic się nie stanie. Uważam jednak, że powinna to być polska, a właściwie polskojęzyczna lista - do spraw poważnych i śmiesznych, jakichś pytań pozabiznesowych (kto zna dobry hotel gdzieś tam, albo jakie są lokalne zwyczaje etc.).

Myślę też, że czasem każdy odczuwa potrzebę podzielenia się jakimś problemem, a dystans Internetu czasem to ułatwia.

To miło, Uwe, że chciało Ci się coś w tej sprawie zrobić.

Proponuję pierwszy temat - co zrobić z profilem członka.

Pozdrawiam

Andrzej
Collapse


 
Tomasz Niedbala
Tomasz Niedbala
Poland
Local time: 12:42
English to Polish
May 11, 2002

Witam.

CHAT może jest modny, ale rzeczywiście niezbyt wygodny w uzyciu. Trzeba by ciągle siedzieć przed komputerem żeby być \"na bieżąco\".

Ozobiście preferuję grupy dyskusyjne. Dlaczego by nie stworzyć takiej grupy dedykowanej dla ProZ.com.



Pozdrawiam ze słonecznego (jeszcze) Gdańska

Tomek


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 12:42
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
odpowiedz May 11, 2002

Próbuję odpowiedzieć na ten post, bo podobno już ktoś próbował, a jeszcze tu nie widać. Zobaczymy, czy moja odpowiedź też przepadnie.



Uruchomiłem listę dyskusyjną. Link znajdziecie na moim profilu na samym dole pod skaczącą owieczką.



Jednak akurat w tej chwili (12.05.2002, godz. 01:20) serwer listy nie działa, więc zapraszam na później.



Ta lista nie stanowi konkurencji dla forum ProZ.com, bo służ
... See more
Próbuję odpowiedzieć na ten post, bo podobno już ktoś próbował, a jeszcze tu nie widać. Zobaczymy, czy moja odpowiedź też przepadnie.



Uruchomiłem listę dyskusyjną. Link znajdziecie na moim profilu na samym dole pod skaczącą owieczką.



Jednak akurat w tej chwili (12.05.2002, godz. 01:20) serwer listy nie działa, więc zapraszam na później.



Ta lista nie stanowi konkurencji dla forum ProZ.com, bo służy do luźnych pogadanek z niewielkim przesunięciem w czasie. Wszystkie posty są wysyłane uczestnikom emailem. Wszelkie sprawy dotyczące ProZ.com powinny być dyskutowane na tutejszym forum.

[ This Message was edited by: on 2002-05-12 22:34 ]
Collapse


 
Lota
Lota
United States
Local time: 03:42
Member (2007)
English to Polish
+ ...
chat May 21, 2002

Nie wiem czy Panstwo wiecie, ale sposobow na rozmowy \"live\" jest juz tak wiele istniejacych. Moze potrzebny jest to prostu POKOJ w jakims takim forum i tyle?



Otwarty moze byc 24/7 i utrzymywany przez prosty program automatyczny tzw. bot (od \"robot\"). Pokoje takie sa na IRC, na roznych innych witrynach internetowych. Moze wlasnie wiec IRC nie bylby zly pomysl? Prosty w obsludze, wlasciwie bezplatny (powinno oplacic sie pro
... See more
Nie wiem czy Panstwo wiecie, ale sposobow na rozmowy \"live\" jest juz tak wiele istniejacych. Moze potrzebny jest to prostu POKOJ w jakims takim forum i tyle?



Otwarty moze byc 24/7 i utrzymywany przez prosty program automatyczny tzw. bot (od \"robot\"). Pokoje takie sa na IRC, na roznych innych witrynach internetowych. Moze wlasnie wiec IRC nie bylby zly pomysl? Prosty w obsludze, wlasciwie bezplatny (powinno oplacic sie programiste (?) ).

Mozna go sciagnac z www.mirc.com



To tylko jedna z wielu mozliwosci. Wtedy jest mozliwosc rozmawiania z polskicm tlumaczem przez umowienie sie na godzine i date etc.



Pozdrowienia.

Lota
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Czat - czy potrzebny?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »